Rehabilitacja stopy i stawu skokowego
Start / Rehabilitacja / Stopa i staw skokowy
Czym się zajmujemy?
Rehabilitacja w przypadku:
- niestabilności stawu skokowego
- stanów po urazie (złamaniu, skręceniu, zwichnięciu)
- stanów po operacjach
- zmian zwyrodnieniowych
- halluxów i innych deformacji
- bólów stopy
- ostrogi piętowej
Dedykowany zespół fizjoterapeutów
Lista rehabilitantów zajmujących się schorzeniami danej partii ciała
CO MI POMOŻE?
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych pięty (rozcięgno podeszwowe), należy stosować odpowiednie i dopasowane obuwie, stosować rozgrzewkę przed treningami. Można też stosować opaski uciskowe o naprzemiennych strefach kompresji lub rolowanie podeszwy stopy.
Ryzyko wystąpienia zapalenia ścięgna Achillesa można zmniejszać, wykonując regularnie ćwiczenia rozciągające. Każdą aktywność fizyczną rozpoczynać dobrze przygotowaną rozgrzewką. Podczas wykonywania ćwiczeń stopniowo zwiększamy obciążenia.
Przy urazie stosuj protokół PRICE
Skręcenie kostki wymaga diagnostyki opartej o badanie fizykalne, RTG i USG. Określenie stopnia urazu pozwala wykluczyć poważne zmiany jak złamania, przemieszczenia czy pęknięcia struktur kostnych. Pomaga też w określeniu procesu rehabilitacji.
Po przebytym skręceniu kostki warto wdrożyć kompleksowy trening ogólnorozwojowy w celu poprawy stabilizacji całego układu lokomocyjnego. Stopy są fizyczną podstawą na której spoczywa ciężar ciała, nadają stabilizacji wszystkim naszym stawom i kręgosłupowi. Zdrowa stopa przekazuje informacje do układu nerwowego w celu zawiadamiania napięciem mięśniowym ciała.
Dowiedz się więcej
Artykułu opisujące wybrane schorzenia związane z daną partią ciała.
Zerwanie ścięgna Achillesa
Ścięgno Achillesa to zespół włókien łączący mięsień łydki z piętą, odpowiedzialne jest za ruch stopy w górę i w dół oraz wspinanie na palcach. Do zerwanie ścięgna Achillesa dochodzi najczęściej w wyniku nadmiernego rozciągnięcia ścięgna z jednoczesnym napięciem mięśnia brzuchatego łydki. Pacjenci odczuwają to jako uderzenie w łydkę lub smagnięcie biczem.
Zapalenie ścięgna Achillesa
Do zapalenia ścięgna Achillesa (tendinopatia ścięgna Achillesa) dochodzi wskutek mikrourazów pojawiających się wskutek różnych przyczyn. Najczęściej dochodzi do zapalenia wskutek zbyt intensywnych treningów biegowych, nieprawidłowego ustawienia stopy podczas aktywności fizycznych, czy też nadmiernej masy ciała. Przeciążone włókna ścięgna ulegają przekrwieniu co jest powodem dolegliwości.
Rozcięgno podeszwowe – ból pięty
Zapalenie rozcięgna podeszwowego, to choroba objawiająca się nagłym i bardzo dokuczliwym bólem w okolicy pięty. Rozcięgno podeszwowe jest strukturą anatomiczną, rozpościerającą się od guza kości piętowej do palców. Odpowiedzialna jest za utrzymanie prawidłowego kształtu stopy.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego (ostroga piętowa)
Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest jedną z najbardziej popularnych dolegliwości bólowych u osób dorosłych, szczególnie w środowisku biegaczy, ale nie tylko. Jest to schorzenie dotykające osoby spędzające sporo czasu chodząc lub stojąc co prowadzi do przeciążenia struktury. Ból spowodowany jest zapaleniem okostnej kości piętowej w miejscu przyczepu
Skręcenie stawu skokowego
Skręcenie stawu skokowego jest jednym z najczęstszych urazów. Dochodzi do niego w znacznej większości przypadków na skutek urazu o mechanizmie inwersyjnym (kombinacja zgięcia podeszwowego, odwracania stopy i przywiedzenia). Sporadycznie zdarzają się także skręcenia w mechanizmie nadmiernej wersji stopy (kombinacja zgięcia grzbietowego, odwiedzenia oraz nawracania stopy).
Rehabilitacja pacjentów po zabiegach chirurgicznych
Zabiegi operacyjne wydają się być ostatecznością w przypadku leczenia pacjentów ortopedycznych jednakże w wielu przypadkach to jedyna szansa poprawy dolegliwości pacjenta. Postęp technologiczny oraz naukowy spowodował, że operacje w obrębie stawu kolanowego mogą być wykonywane technikami mini inwazyjnymi co daje pacjentom szanse na szybszy powrót do aktywności zawodowej oraz fizycznej.