Rehabilitacja Sportowa
Start / Rehabilitacja / Rehabilitacja sportowa
Rehabilitacja sportowa pomaga:
- utrzymać organizm w pełnej sprawności,
- rozluźnić spięte, przeciążone mięśnie,
- zregenerować organizm po wysiłku fizycznym,
- usunąć ból, obrzęki lub skurcze pojawiające się po treningach,
- odzyskać sprawność po wypadkach lub kontuzjach,
- wyleczyć nawracające urazy.
Kompleksowe podejście do pacjenta
Rehabilitacja św. Łukasza działa w ramach Szpitala św. Łukasza, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować pełną i kompleksową obsługę każdego przypadku. Poczynając od konsultacji z jednym z kilkunastu lekarzy ortopedów, poprzez pełną diagnostykę obrazową, zabiegi operacyjne i leczenie szpitalne, a kończąc na rehabilitacji Pacjenta.
Konsultacje z lekarzem ortopedą
Pełne zaplecze diagnostyczne
Zabiegi operacyjne
Rehabilitacja i fizjoterapia
Dedykowany zespół fizjoterapeutów
Lista rehabilitantów zajmujących się schorzeniami danej partii ciała
Na czym polega rehabilitacja sportowa?
Zajmujemy się kompleksową terapią osób po urazach sportowych, takich jak zerwanie ACL, uszkodzenie łąkotek, naderwanie mięśni czy uszkodzenia mięśni stożka rotatorów stawu ramiennego. Rehabilitację prowadzimy już od pierwszych dni po urazie, kiedy to obrzęk jest największy i znacznie ogranicza zakres ruchu w stawie. W zależności od tego, czy uraz wymaga interwencji chirurgicznej, nasze działanie sprowadza się do przygotowania pacjenta do zabiegu, lub też – jeśli zabieg nie jest konieczny – do przywrócenia pełnej sprawności. W tym celu w Szpitalu św. Łukasza stosujemy techniki manualne oparte o rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, mobilizacje tkanek i stretching, a także ćwiczenia wzmacniające i poprawiające zakres ruchomości, stabilizacyjne i zabezpieczające przez ponownym urazem.
Czy rehabilitacja sportowa jest tylko dla zawodowych sportowców?
Z fizjoterapii sportowej może skorzystać każdy, kto jest aktywny fizycznie i uprawia jakąkolwiek dyscyplinę sportu. Z jednej strony każdy chce coraz lepiej spełniać się w sporcie i osiągać coraz lepsze rezultaty. A z drugiej, każdej osobie może zdarzyć się uraz lub kontuzja, które czasowo uniemożliwiają ćwiczenia fizyczne. Chcąc poprawić swoje sportowe wyniki lub powrócić do sportu po wypadku czy operacji, potrzebna będzie właśnie rehabilitacja sportowa.
Ze względu na specyfikę i szeroki zakres pracy rehabilitanta, może on pomóc:
- sportowcom amatorom,
- sportowcom zawodowym,
- osobom uprawiającym sporty wyczynowe,
- osobom dopiero planującym rozpoczęcie treningów sportowych,
- osobom powracającym do uprawiania sportu po przerwie.
Jak wygląda fizjoterapia sportowa u osób zdrowych?
Rehabilitacja sportowa jest zawsze dobierana indywidulnie. Konkretne metody, techniki i ćwiczenia zależą od celu treningu, a także ogólnej kondycji i stanu zdrowia. Innego wsparcia potrzebuje bowiem osoba przygotowująca się na jednorazowy wyjazd na narty, a innego wymaga zawodowy narciarz.
Zajęcia są także dostosowywane do uprawianej dyscypliny sportu. Maratończyk, bokser, koszykarz czy tenisista – każdy z tych sportowców ma specyficzne potrzeby i stoją przed nim odmienne wyzwania sportowe.
Najważniejszą cechą fizjoterapii w sporcie jest funkcjonalność, czyli skupienie na poprawieniu tych funkcji narządu ruchu, które są najważniejsze w danej dyscyplinie – m.in. siły, elastyczności, wytrzymałości, szybkości albo precyzji.
Funkcjonalność oznacza również użyteczność. Dlatego podczas rehabilitacji sportowej stosuje się takie rodzaje treningu, by prowadziły bezpośrednio do poprawy wyników. A przy tym muszą być bezpieczne i nie mogą powodować nadmiernego obciążania stawów i mięśni.
Kluczowym elementem pracy ze sportowcami jest też profilaktyka, czyli nauka takiego wykonywania ruchu, by zapobiegać wystąpieniu urazów lub kontuzji typowych w danej dziedzinie.
Jak wygląda rehabilitacja sportowa po urazach lub kontuzjach?
Fizjoterapia ma pomóc pacjentowi wrócić do uprawiania sportu możliwie szybko i skutecznie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Dlatego program terapeutyczny musi być opracowany przez wykwalifikowaną i doświadczoną osobę. Fizjoterapeuta powinien nie tylko umieć zdiagnozować problem, ale również znać specyfikę leczenia po urazach oraz wiedzieć, jak prowadzić leczenie osób intensywnie eksploatujących swoje ciało w czasie uprawiania sportu.
Fizjoterapia po urazach i kontuzjach sportowych zazwyczaj obejmuje 4 etapy:
- Bezpośrednio po operacji, urazie lub kontuzji – zajęcia na tym etapie mają na celu uzyskanie pełnego i bezbolesnego zakresu ruchu w uszkodzonym miejscu.
- Od chwili, gdy pacjent bez kłopotu i bolesności wykonuje wszystkie codzienne czynności oraz powoli rozpoczyna aktywność sportową – terapia na tym etapie leczenia ma powoli zwiększać i utrzymywać ogólną sprawność ruchową, ale bez obciążania uszkodzonego miejsca.
- Od momentu pełnego wyleczenia uszkodzonej części ciała – fizjoterapia ma formę m.in. treningu funkcjonalnego obejmującego ćwiczenia ruchów typowych dla uprawianej dyscypliny sportu.
- Po powrocie do uprawiania sportu i udziału w zawodach – rehabilitacja jest prowadzona w formie pełnych programów treningowych, które wzmacniają organizm oraz zapobiegają kolejnym problemom, urazom i kontuzjom.
Od czego zaczyna się fizjoterapia sportowa?
Terapia powinna zawsze być poprzedzona kompleksową oceną systemu mięśniowego, powięziowego, kostnego oraz limfatycznego. Dlatego przed umówieniem się na zabiegi rehabilitacyjne warto udać się na konsultację fizjoterapeutyczną. Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta wykona niezbędne badania, zdiagnozuje sytuację i dobierze optymalny program terapii.
Jakie zajęcia zazwyczaj wchodzą w skład rehabilitacji sportowej?
Fizjoterapia sportowa składa się z zajęć realizowanych wspólnie z fizjoterapeutą oraz z zajęć wykonywanych samodzielnie przez pacjenta.
Podstawą rehabilitacji sportowej są techniki powięziowo-mięśniowe i trening personalny, które:
- poprawiają kondycję, szybkość i zwinność,
- poszerzają zakres wykonywanego ruchu,
- poprawiają siłę, wytrzymałość oraz elastyczność,
- zwiększają kontrolę nerwowo-mięśniową, np. równowagę i koordynację,
- usprawniają wykonywanie ruchów typowych w danym sporcie,
- korygują nieprawidłowe schematy ruchowe,
- zwiększają i utrzymują wydolność układu krążeniowo-oddechowego.
CO MI POMOŻE?
Po urazach i zabiegach operacyjnych - w pierwszych etapach rehabilitacji, w celu eliminacji bólu, zalecane jest wykonywanie terapii manualnej oraz zabiegów fizykalnych.
Pacjent otrzymuje wskazówki co do wykonywania prostych ćwiczeń domowych w zakresach bezbólowych, co stanowi ważny aspekt rehabilitacji zapobiegający powstawaniu zrostów, odbudowujący zakres ruchu, a w późniejszych etapach wspomagający odbudowę siły i masy mięśniowej.