Rehabilitacja kręgosłupa
Start / Rehabilitacja / Kręgosłup
Czym się zajmujemy?
Pełen zakres rehabilitacji w przypadku:
- dyskopatii
- rwy kulszowej
- rwy barkowej
- bólów kręgosłupa
- neuropatii
- niespecyficznych bólów kręgosłupa
- zawrotów głowy, migren
- bólów kończyn promieniujących
- cierpnięcia, mrowienia
Dedykowany zespół fizjoterapeutów
Lista rehabilitantów zajmujących się schorzeniami danej partii ciała
REHABILITACJA KRĘGOSŁUPA
Kręgosłup jest częścią układu szkieletowego spełniającą takie funkcje jak układ podporowy dla całego organizmu, jako narząd ruchu dający nam dość ograniczony zakres ruchów oraz jako narząd ochrony rdzenia kręgowego.
Strukturami przystosowanymi do przenoszenia obciążeń są trzony kręgowe i krążki międzykręgowe
EPIDEMIOLOGIA zespołów bólowych kręgosłupa
- Problem obejmuje około 60-80% populacji w krajach wysoko rozwiniętych, 20-30% cierpi stale na dolegliwości bólowe
- Częstość występowania cechuje krzywa wzrostowa do 60 roku życia, po tym czasie dolegliwości znacznie ustępują.
- W większości przypadków bóle krzyża ustępują samoistnie i u około 90% pacjentów dochodzi do ustąpienia dolegliwości po upływie 1-2 miesięcy.
- Jedynie 1% pacjentów wymaga leczenia operacyjnego. 70-90% chorych zdrowieje sama w przeciągu 3-6 miesięcy. Tylko od 9 do 28% chorych wymaga dłuższego leczenia zachowawczego.
Głównym celem leczenia zachowawczego jest niedopuszczenia do rozwinięcia się postaci przewlekłej poprzez zmianę nawyków ruchowych pacjenta.
Przyczyny zespołów bólowych kręgosłupa:
- bóle przeciążeniowe i pourazowe
- zmiany zwyrodnieniowe
- uszkodzenie i zwyrodnienie krążka międzykręgowego
- stany zapalne
- choroby reumatoidalne
- zakażenia
- nowotwory
- anomalie wrodzone
CO LECZYMY?
- dyskopatie
- rwy kulszowe
- rwy barkowe
- bóle kręgosłupa
- neuropatie
- niespecyficzne bóle kręgosłupa
- zawroty głowy, migreny
- bóle kończyn promieniujące
- cierpnięcia, mrowienia
JAKIE MOGĄ BYĆ OBJAWY?
- Miejscowe oraz promieniujące bóle pochodzące od kręgosłupa
- zawroty i bóle głowy
- szumy uszne
- ból w klatce piersiowej lub wzdłuż żeber
- ból między łopatkami
- zaburzenia widzenia
- drętwienie rąk lub stóp
Diagnostyka i rehabilitacja bólów kręgosłupa
w pierwszej kolejności skupia się na badaniu testami klinicznym sprawdzając tkliwość tkanek w okolicach bólu. Następnie fizjoterapeuta analizuje postawę w trakcie chodu, siedzenia i stania, a także kontrolę symetrii ciała i krzywizny kręgosłupa. W niektórych przypadkach konieczna jest pogłębiona diagnostyka w gabinecie lekarskim (ortopedycznym, bądź neurochirurgicznym) wraz z diagnostyką obrazową (RM, RTG).
Na podstawie precyzyjnej diagnostyki rehabilitant ustala indywidualny program rehabilitacyjny dobrany do zdiagnozowanego zaburzenia w obrębie kręgosłupa. Program polega na odbudowaniu balansu mięśniowego, który przyczynia się do zmian w kręgosłupie. Ważne jest aby pacjent nie wykonywał ćwiczeń nie konsultując tego wcześniej z rehabilitantem. Wykonywanie ćwiczeń niewłaściwie może pogłębić istniejące dolegliwości.
W przypadku występowania ostrych dolegliwości bólowych warto zastosować jedną z tzw. pozycji przeciwbólowych:
- Leżenie na brzuchu na piłce fitness, rozluźniając ręce i nogi opierając je swobodnie na podłożu.
- Leżenie na plecach z poduszką pod głową, opierając nogi zgięte w stawach kolanowych i biodrowych na piłce fitness lub na krześle.
- Leżenie bokiem, z głową opartą na poduszce, przyciągając zgięte nogi do brzucha.
- Leżenie na plecach, z głową opartą na poduszce, pod kolanami umieścić wałek lub zwinięty koc.
CO MI POMOŻE?
Po urazach i zabiegach operacyjnych - w pierwszych etapach rehabilitacji, w celu eliminacji bólu, zalecane jest wykonywanie terapii manualnej oraz zabiegów fizykalnych.
Pacjent otrzymuje wskazówki co do wykonywania prostych ćwiczeń domowych w zakresach bezbólowych, co stanowi ważny aspekt rehabilitacji zapobiegający powstawaniu zrostów, odbudowujący zakres ruchu, a w późniejszych etapach wspomagający odbudowę siły i masy mięśniowej.
Dowiedz się więcej
Artykułu opisujące wybrane schorzenia związane z daną partią ciała.
Cierpnięcia i drętwienia
Z medycznego punktu widzenia to parestezje, czyli czucie opaczne. Często przyczyną może być ucisk danego nerwu obwodowego przez co odczucia pacjenta są zaburzone (dyskopatia, rwy, neuropatie). Jednak mogą być też objawem uszkodzenia centralnego układu nerwowego. W tym przypadku konieczna jest dokładna diagnostyka i dalsze leczenie pod okiem specjalisty.
Neuropatie obwodowe
To zespoły objawów wynikających z kompresji korzeni nerwowych, objawiające się silnym, ostrym i przeszywającym bólem rozpoczynającym się w okolicy kręgosłupa i promieniującym wzdłuż do kończyny. Nie leczone mogą dawać nieodwracalne skutki, np: osłabienie siły mięśniowej, deficyty czucia.
Rwa kulszowa i barkowa
To zespoły objawów wynikających z kompresji korzeni nerwowych, objawiające się silnym, ostrym i przeszywającym bólem rozpoczynającym się w okolicy kręgosłupa i promieniującym wzdłuż do kończyny. Nie leczone mogą dawać nieodwracalne skutki, np: osłabienie siły mięśniowej, deficyty czucia.
Rehabilitacja pacjentów po zabiegach chirurgicznych
Zabiegi operacyjne wydają się być ostatecznością w przypadku leczenia pacjentów ortopedycznych jednakże w wielu przypadkach to jedyna szansa poprawy dolegliwości pacjenta. Postęp technologiczny oraz naukowy spowodował, że operacje w obrębie stawu kolanowego mogą być wykonywane technikami mini inwazyjnymi co daje pacjentom szanse na szybszy powrót do aktywności zawodowej oraz fizycznej.