Rehabilitacja kolana
Start / Rehabilitacja / Kolano
Czym się zajmujemy?
Programy rehabilitacji opracowane we współpracy z zespołem ortopedycznym:
- stany po urazach kolana
- zespoły przeciążeniowe: kolano skoczka, chondromalacja rzepki, zapalenie ścięgna mięśnia czworogłowego, zespół pasma biodrowo-piszczelowego
- zmiany zwyrodnieniowe stawów - GONARTROZA
- rehabilitacja po rekonstrukcjach więzadeł kolana
- rehabilitacja po rekonstrukcjach chrząstki stawowej,
- rehabilitacja po artroskopii kolana i osteotomiach okołokolanowych
- leczenie nieoperacyjne uszkodzeń więzadeł w kolanie
- rehabilitacja uszkodzeń łąkotek oraz po operacjach naprawy łąkotek



CO MI POMOŻE?
Po urazach i zabiegach operacyjnych - w pierwszych etapach rehabilitacji, w celu eliminacji bólu, zalecane jest wykonywanie terapii manualnej oraz zabiegów fizykalnych.
Pacjent otrzymuje wskazówki co do wykonywania prostych ćwiczeń domowych w zakresach bezbólowych, co stanowi ważny aspekt rehabilitacji zapobiegający powstawaniu zrostów, odbudowujący zakres ruchu, a w późniejszych etapach wspomagający odbudowę siły i masy mięśniowej.
Podczas diagnostyki uszkodzenia, trzeba zweryfikować zakres uszkodzenia tkanek miękkich oraz kości poprzez wykonanie badań obrazowych (USG, RTG, MR). Przy pomocy specjalistycznych testów należy ocenić zakres niestabilności, na tej podstawie podejmowana jest diagnoza o zakresie uszkodzenia. Po stwierdzeniu zerwania więzadła, operację należy wykonać niezwłocznie (do 10 dni od urazu), a następnie jak najszybciej rozpocząć rehabilitację. Tak zaprojektowany proces leczenia i rehabilitacji powinien umożliwić powrót do pełnej sprawności fizycznej/sportowej już po 6 miesiącach. Zwykle po 3-6 tygodniach od operacji pacjent odzyskuje pełną sprawność pozwalającą na pełne funkcjonowanie.
Dowiedz się więcej
Artykułu opisujące wybrane schorzenia związane z daną partią ciała.
Nawykowe zwichnięcie rzepki, patologie w stawie rzepkowo-udowym (SRU)
Rzepka, to kość wchodząca w skład stawu rzepkowo – udowego, tworząc większą strukturę stawu kolanowego. Staw kolanowy to największy staw człowieka, a rzepka odgrywa w nim istotną rolę chroniąc niejako kolano od przodu. Do częstych patologii w obrębie kolano należy tzw. zwichnięcie rzepki – czyli przemieszczenie się rzepki ze swojego miejsca anatomicznego. Sytuacja ta najczęściej jest spotykana u młodych osób w przebiegu prostego urazu. Jeżeli po pierwszym zwichnięciu nastąpią kolejne – wtedy mówimy o zwichaniu nawrotowym lub nawykowym. Osoby borykające się z tą przypadłością najczęściej cierpią na zespół przewlekłej wiotkości stawowej. (video poniżej)
Uszkodzenia chrząstki
Chrząstka stawowa jest strukturą tkankową o unikatowej budowie. W większości (80%) składa się z cząsteczek H2O, dzięki czemu ma wyjątkowe zdolności do przenoszenia obciążeń i zmniejszania sił tarcia na powierzchniach stawowych. Chrząstka, jak każda tkanka ulega degeneracji, szczególnie w sytuacjach poddawania ciągłym i nadmiernym obciążeniom, urazom, oraz innym czynnikom związanym z zaburzeniami metabolicznymi. Na urazy chrząstki wpływ mają zaburzenia w mechanice stawów powstające np. na podstawie osłabienia siły mięśniowej poszczególnych grup mięśni.
Endoprotezoplastyka stawu kolanowego
Choroba zwyrodnieniowa oznacza stopniową degradację chrząstki stawowej (gonartroza). Początek zmian zwyrodnionych może nastąpić na skutek urazu, jednakże częściej jest to związane z prowadzonym trybem i stylem życia. Zmianom degeneracyjnym sprzyja nadwaga, zmniejszona aktywność fizyczna oraz nieodpowiednia dieta.
Rehabilitacja pacjentów po zabiegach chirurgicznych
Zabiegi operacyjne wydają się być ostatecznością w przypadku leczenia pacjentów ortopedycznych jednakże w wielu przypadkach to jedyna szansa poprawy dolegliwości pacjenta. Postęp technologiczny oraz naukowy spowodował, że operacje w obrębie stawu kolanowego mogą być wykonywane technikami mini inwazyjnymi co daje pacjentom szanse na szybszy powrót do aktywności zawodowej oraz fizycznej.
Zmiany zwyrodnieniowe
Choroba zwyrodnieniowa oznacza stopniową degradację chrząstki stawowej (gonartroza). Początek zmian zwyrodnionych może nastąpić na skutek urazu, jednakże częściej jest to związane z prowadzonym trybem i stylem życia. Zmianom degeneracyjnym sprzyja nadwaga, zmniejszona aktywność fizyczna oraz nieodpowiednia dieta.
Kolano biegacza
Ból okolicy przednio-bocznej kolana ( syndrom pasma biodrowo-piszczelowego ITBS ) popularnie nazywany jest kolanem biegacza. Jest to powszechna i uciążliwa przypadłość osób uprawiających sporty, takie jak bieganie i skakanie. Dolegliwości te związane są głownie z licznymi przeciążeniami stawu kolanowego co powoduje mikrourazy, mogące prowadzić do poważniejszych problemów z kolanem.
Kolano skoczka
Powszechnie obserwowane dolegliwości nazywane kolanem skoczka to w rzeczywistości entezopatia więzadła rzepki. Powstaje ona w wyniku przewlekłych przeciążeń w obrębie więzadła właściwego rzepki lub zmian zwyrodnieniowych w jego obrębie. Dolegliwości typu kolano skoczka to choroba dotykająca najczęściej młodych aktywnych osób uprawiających sporty skoczne oraz biegowe, takie jak koszykówka, bieganie, piłka nożna czy tenis.