Rehabilitacja barku
Start / Rehabilitacja / Bark
Czym się zajmujemy?
Programy rehabilitacji opracowane we współpracy z zespołem ortopedycznym:
Rehabilitacja po operacjach barku:
- Artroskopowej rekonstrukcji stożka rotatorów
- Artroskopowym leczeniu niestabilności barku leczeniu złamań
- Endoprotezoplastyce barku
- Rehabilitacja niestabilności jedno i wielokierunkowej barku (MDI)
- Rehabilitacja pourazowa
- Leczenie konfliktu podbarkowego i nieoperacyjnych uszkodzeń stożka rotatorów
- Leczenie dyskinezy łopatki
- Leczenie dolegliwości bólowych obręczy barkowej i okolicy kręgosłupa szyjnego



Rehabilitacja po zabiegach operacyjnych
W pierwszych etapach po zabiegach w celu eliminacji bólu, zalecane jest wykonywanie terapii manualnej oraz zabiegów fizykalnych. Pacjent otrzymuje wskazówki co do wykonywania prostych ćwiczeń domowych w zakresach bezbólowych. Jest to ważny aspekt rehabilitacji pooperacyjnej zapobiegający powstawaniu zrostów, odbudowujący zakres ruchu, a w późniejszych etapach wspomagający odbudowę siły i masy mięśniowej.

Zespoły bólowe (bez urazu)
- „bark komputerowca”
- „zamrożony bark”
- „konflikt podbarkowy”
- „dyskineza łopatki”
Zespoły bólowe wymagają dokładnej diagnostyki i określenia przyczyn występowania bólu. W tym celu zbierany jest dokładny wywiad (rodzaj wykonywanej pracy, najczęściej powtarzane ruchy) oraz przeprowadzana jest kompleksowa ocena postawy ciała. Bóle barku najczęściej spowodowane są błędnymi nawykami ruchowym, często powtarzanymi ruchami (np. ustawienie ekranu monitora wymagające skrętu tułowia w daną stronę, wykonywanie ruchów nad głowę z dominacją jednej kończyny).
CO MI POMOŻE?
Nieprawidłowa praca łopatki sprzyja powstawaniu zespołów bólowych barku, zmniejszeniu ruchomości, bólom, które mogą lokalizować się w okolicy odcinka szyjnego lub piersiowego kręgosłupa, łopatki czy obojczyka. W celu eliminacji dolegliwości bólowych rekomenduje się terapię manualną oraz zabiegi fizykalne, natomiast dla odbudowania prawidłowego ustawienia kompleksu barkowego, zaleca się wykonywanie indywidualnie dobranych ćwiczeń oraz korektę wzorców ruchów.
Dowiedz się więcej
Artykułu opisujące wybrane schorzenia związane z daną partią ciała.
Rehabilitacja pacjentów po zabiegach chirurgicznych
Zabiegi operacyjne wydają się być ostatecznością w przypadku leczenia pacjentów ortopedycznych jednakże w wielu przypadkach to jedyna szansa poprawy dolegliwości pacjenta. Postęp technologiczny oraz naukowy spowodował, że operacje w obrębie stawu kolanowego mogą być wykonywane technikami mini inwazyjnymi co daje pacjentom szanse na szybszy powrót do aktywności zawodowej oraz fizycznej.
Zespół ciasnoty podbarkowej
Konflikt podbarkowy jest schorzeniem polegającym na ucisku ścięgien stożka rotatorów (mięśnie: nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, obły mniejszy i podłopatkowy) w trakcie wykonywania ruchów ramieniem. Powtarzające się mikrourazy powodują zaburzenie funkcji stożka rotatorów, odkładanie się złogów wapnia na ścięgnie mięśnia nadgrzebieniowego oraz tworzenie ostróg na wyrostku barkowym oraz więzadle kruczo-barkowym. Schorzeniu towarzyszy ból, zmniejszenie ruchomości, osłabienie siły mięśniowej.