Prerehabilitacja - fizjoterapia przed zabiegiem
Start / Rehabilitacja / Prerehabilitacja
Co to jest PRErehabilitacja?
Cele PRErehabilitacji:
- uzyskanie pełnego, symetrycznego zakresu ruchu
- uzyskanie maksymalnej możliwej siły mięśniowej
- nauka aktywacji mięśni
- stretching mięśni kończyny dolnej
- edukacja
- nauka prawidłowego chodu
PRErehabilitacja
to wielokierunkowe działania fizjoterapeutyczne mające na celu przygotować pacjenta do leczenia chirurgicznego lub taki rodzaj leczenia odroczyć w czasie. Jednym z założeń prerehabilitacji jest również zapobieganie możliwym kontuzjom oraz zaburzeniom mięśniowo-nerwowym i nieprawidłowym wzorcom ruchowym u pacjenta po urazie stawu. Dlatego etap rehabilitacji przedoperacyjnym powinien być jednym z kluczowych działań przeprowadzanych zarówno u zawodowych sportowców jak i amatorów.
Korzyści:
- Pacjenci, którzy zostali przygotowani do zabiegu operacyjnego wykazują lepsze wyniki funkcjonalne po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego w 2 letniej obserwacji.
- Ograniczenie zakresu ruchu u pacjentów, którzy przystępują do operacji może skutkować zmniejszonym zakresem ruchu w pierwszej fazie po operacji.
- Przedoperacyjny deficyt siły mięśnia czworogłowego ma istotnie negatywne konsekwencje dla samooceny funkcji i sprawności stawu kolanowego do 2 lat po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego.
- Rehabilitacja przedoperacyjna w połączeniu z rehabilitacją pooperacyjną skutkują lepszym subiektywnym odczuciem funkcji stawu kolanowego w 2-letniej obserwacji w porównaniu z samą rehabilitacją pooperacyjną.
- PRErehabilitacja połączona z edukacją pacjenta zapewnia lepszą samoocenę funkcji kolana do 2 lat po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego.
CO MI POMOŻE?
Po urazach i zabiegach operacyjnych - w pierwszych etapach rehabilitacji, w celu eliminacji bólu, zalecane jest wykonywanie terapii manualnej oraz zabiegów fizykalnych.
Pacjent otrzymuje wskazówki co do wykonywania prostych ćwiczeń domowych w zakresach bezbólowych, co stanowi ważny aspekt rehabilitacji zapobiegający powstawaniu zrostów, odbudowujący zakres ruchu, a w późniejszych etapach wspomagający odbudowę siły i masy mięśniowej.
Dowiedz się więcej
Artykułu opisujące wybrane schorzenia związane z daną partią ciała.
Cierpnięcia i drętwienia
Z medycznego punktu widzenia to parestezje, czyli czucie opaczne. Często przyczyną może być ucisk danego nerwu obwodowego przez co odczucia pacjenta są zaburzone (dyskopatia, rwy, neuropatie). Jednak mogą być też objawem uszkodzenia centralnego układu nerwowego. W tym przypadku konieczna jest dokładna diagnostyka i dalsze leczenie pod okiem specjalisty.
Neuropatie obwodowe
To zespoły objawów wynikających z kompresji korzeni nerwowych, objawiające się silnym, ostrym i przeszywającym bólem rozpoczynającym się w okolicy kręgosłupa i promieniującym wzdłuż do kończyny. Nie leczone mogą dawać nieodwracalne skutki, np: osłabienie siły mięśniowej, deficyty czucia.
Rwa kulszowa i barkowa
To zespoły objawów wynikających z kompresji korzeni nerwowych, objawiające się silnym, ostrym i przeszywającym bólem rozpoczynającym się w okolicy kręgosłupa i promieniującym wzdłuż do kończyny. Nie leczone mogą dawać nieodwracalne skutki, np: osłabienie siły mięśniowej, deficyty czucia.
Rehabilitacja pacjentów po zabiegach chirurgicznych
Zabiegi operacyjne wydają się być ostatecznością w przypadku leczenia pacjentów ortopedycznych jednakże w wielu przypadkach to jedyna szansa poprawy dolegliwości pacjenta. Postęp technologiczny oraz naukowy spowodował, że operacje w obrębie stawu kolanowego mogą być wykonywane technikami mini inwazyjnymi co daje pacjentom szanse na szybszy powrót do aktywności zawodowej oraz fizycznej.