Fizjoterapia dziecięca
Start / Rehabilitacja / Fizjoterapia dziecięca
Czym się zajmujemy:
- diagnostyką funkcjonalną niemowląt i małych dzieci
- wspomaganiem rozwoju niemowląt z opóźnieniem rozwoju psychomotorycznego, dysharmonią rozwojową
Pracujemy metodami

NDT Bobath

PNF

SI

Trójpłaszczyznową Manualną Terapią Wad Stóp Barbary Zukunft – Hubner

KinesiologyTaping
Relacja z warsztatów
7 grudnia odbyły się w naszym Centrum Rehabilitacji Rehabilitacja św. Łukasza bezpłatne warsztaty dedykowane dla rodziców nowo narodzonych dzieci pt. PODNOSZENIE I NOSZENIE DUŻE MA ZNACZENIE.
Dr n. o zdr. Anna Schab prezentowała młodym rodzicom podstawowe techniki pielęgnacji niemowlęcia z punku widzenia fizjoterapeuty NDT BOBATH.
Wszyscy uczestnicy zajęć, włączając tych najważniejszych i najmłodszych za razem , byli bardzo zadowoleni ze szkolenia
Na czym polega Fizjoterapia dziecięca
Fizjoterapia dziecięca ma bardzo szeroki zakres działań, dotyczy bowiem wspomagania rozwoju psychomotorycznego dzieci w różnym wieku z różnorodnymi zaburzeniami funkcji układu nerwowego i/lub narządu ruchu. Obok noworodków, wcześniaków czy niemowląt z problemami z asymetrią czy napięciem mięśniowym, gabinet fizjoterapii dziecięcej odwiedzają dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, przedszkolaki ze stopami płasko – koślawymi, maluchy z zespołem Downa czy dzieci szkolne z postawą skoliotyczną. Spectrum problemów oraz ich nasilenie może być bardzo szerokie. Jednak cel jest z reguły wspólny – wspomóc rozwój układu nerwowego oraz układu kostno – mięśniowego tak, aby dziecko mogło jak najlepiej funkcjonować w swoim środowisku obecnie oraz w wieku dorosłym.

Celem fizjoterapii dziecięcej będzie zatem kształtowanie i wspomaganie rozwoju:
- prawidłowej postawy ciała
- symetrii ciała
- kontroli motorycznej i posturalnej
- umiejętności z zakresu motoryki dużej, takich jak czworakowanie, siadanie, chodzenie, bieganie, itp
- siły mięśniowej
- samodzielności w czynnościach samoobsługowych (np. jedzenie, ubieranie się)
- koordynacji nerwowo - mięśniowej
- narządów zmysłu – zwłaszcza tych bazowych – równowagi, propriocepcji (czucia głębokiego), czucia powierzchownego
Fizjoterapia - ogromne możliwości
Fizjoterapeuta dziecięcy wykorzystuje ogromne możliwości dziecka wynikające z istnienia zjawiska plastyczności rozwojowej mózgu. Dlatego w swojej pracy z małymi pacjentami wspomaga się metodami usprawniania neurorozwojowego, takimi jak metoda NDT Bobath (Neuro – Development Treatment, czyli usprawnianie neurorozwojowe) – PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation – Proprioceptywne torowanie nerwowo – mięśniowe), czy metoda SI (Sensory Integration – Integracja Sensoryczna). Stosuje ponadto elementy terapii manualnej, terapii powięziowej czy kinesiologytaping. Czerpie również z klasycznych metod fizjoterapii, takich jak ćwiczenia stabilizacji centralnej, wzmacniające poszczególne mięśnie czy taśmy mięśniowe, rozciągające (stretching), koordynacyjne czy równoważne.
Pełen zakres naszej oferty:
- diagnostyka funkcjonalna niemowląt i małych dzieci,
- wspomaganie rozwoju niemowląt z opóźnieniem rozwoju psychomotorycznego, dysharmonią rozwojową,
- wspomaganie rozwoju wcześniaków i niemowląt z grupy ryzyka,
- wspomaganie rozwoju niemowląt z zaburzeniami jakości i rozkładu napięcia mięśniowego oraz z asymetrią ułożeniową i funkcjonalną,
- usprawnianie dzieci z chorobami neurologicznymi, genetycznymi, ortopedycznymi, metabolicznymi, reumatologicznymi,
- instruowanie rodziców niemowląt w zakresie pielęgnacji dziecka – prawidłowe techniki podnoszenia, noszenia, odkładania i inne niemowlęcia czyli tzw. handling wg metody NDT Bobath,
- terapia wad postawy i wrodzonych wad narządu ruchu u niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym,
- terapia skolioz u dzieci i młodzieży
- terapia wad stóp u dzieci,
- wydawanie opinii fizjoterapeuty do poradni psychologiczno - pedagogicznych.

Fizjoterapia dziecięca - rodzic też może pomóc
W praktyce fizjoterapii dziecięcej niezwykle istotna jest dobra współpraca terapeuty z rodzicem dziecka, ponieważ to on będzie kontynuował terapię w domu, poprzez stosowanie się do zaleceń fizjoterapeuty czy wykonywanie prostych ćwiczeń z dzieckiem. Dobra relacja i współpraca terapeuta – dziecko – rodzic oraz wykorzystywanie na co dzień wskazówek fizjoterapeuty owocuje efektami terapii niezależnie od wyjściowego problemu – zarówno w terapii neurorozwojowej, jak i terapii wad postawy ciała.
CO MI POMOŻE?
Po urazach i zabiegach operacyjnych - w pierwszych etapach rehabilitacji, w celu eliminacji bólu, zalecane jest wykonywanie terapii manualnej oraz zabiegów fizykalnych.
Pacjent otrzymuje wskazówki co do wykonywania prostych ćwiczeń domowych w zakresach bezbólowych, co stanowi ważny aspekt rehabilitacji zapobiegający powstawaniu zrostów, odbudowujący zakres ruchu, a w późniejszych etapach wspomagający odbudowę siły i masy mięśniowej.